You are currently viewing Jak wykonać projekt łazienki?

Jak wykonać projekt łazienki?

Jak wykonać projekt łazienki? Łazienka to pomieszczenie, w którym spędzamy wbrew pozorom bardzo dużo czasu. Codzienna kąpiel, poranny prysznic, przygotowania do wyjścia z domu. To właśnie w tym miejscu wykonujemy większość czynności higienicznych. Dlatego też projekt łazienki powinien być dobrze przemyślany i łączyć estetykę z funkcjonalnością. Ponadto przygotowania do remontu łazienki powinny być zaplanowane i wykonywane zgodnie z harmonogramem prac.

Od czego zacząć projektowanie łazienek?

Przyjmuje się, iż wygodna łazienka powinna mieć min. 5 mkw. Co zrobić, kiedy nasza kawalerka lub mieszkanie nie pozwala na taki luksus. W takim przypadku projekt łazienki jest niezbędny, aby dokładnie zagospodarować i tak niewielką przestrzeń. Pierwszym krokiem do wykonania projektu łazienki jest zastanowienie się nad ich użytkownikami. Jeżeli głównymi użytkownikami będą seniorzy, dzieci lub singiel to będą oni mieli zupełnie odmienne preferencje w zakresie funkcjonalności.

Projekt łazienki dla seniora musi uwzględniać wygodę i bezpieczeństwo. Dlatego też korzystnym rozwiązaniem okaże się prysznic zamiast wanny. Antypoślizgowa podłoga będzie niezbędna, zaś dodatkowe krzesło pod prysznicem wyjątkowym udogodnieniem. Projekt łazienki seniora powinien także obejmować poręcze, które ułatwią wyjście i wejście pod prysznic. Dla osób poruszających się na wózku konieczne będą podobne udogodnienia. Odstęp między sprzętami powinien być większy, ceramika zaś zawieszona nieco niżej. Przy sedesie trzeba też zamontować specjalną poręcz, która ułatwi siadanie.

Łazienka dla dużej rodziny powinna składać się z dwóch umywalek, które znacznie ułatwią poranne przygotowania do wyjścia. Dlatego też, jeżeli wykonujesz projekt łazienki dla dużej rodziny zastanów się nad tym rozwiązaniem.

Projekt łazienki dla najmłodszych

Najmłodsi użytkownicy łazienki nie mogą zostać pominięci. Uwzględnienie ich wymagań pozwoli nam nie tylko na nauczenie dzieci samodzielności, ale także odciąży nas z dźwigania malca, aby mógł umyć zęby. Jeżeli projekt łazienki wykonywany jest dla rodzin z niemowlęciem – zastanów się nad umieszczeniem na pralce przewijaka. Gdy dziecko podrośnie warto zawiesić wieszaczek na ręcznik na trochę niższej wysokości, przy umywalce zaś postawić stabilny schodek, by maluch mógł z niej korzystać.

Jeżeli szukasz doświadczonych architektów, który przygotują dla Ciebie projekt łazienki – koniecznie skontaktuj się z nami.